Endokrininė (Graves‘o) orbitopatija

Endokrininė orbitopatija – tai už akies esančių audinių (akiduobės, lot. orbita) uždegimas, patinimas, akies „išstūmimas“ į priekį, sukeltas skydliaukės ligos.

Imuninės sistemos antikūnai atakuoja skydliaukę, skatina ją gaminti per daug hormonų ir sukelia Graves‘o ligą. Daliai žmonių šie antikūnai atakuoja akiduobės riebalinį audinį bei akies raumenis ir sukelia akiduobės uždegimą. Rečiau ši liga atsiranda, kai skydliaukės funkcija yra normali ar nepakankama.

Simptomus lemia akiduobės audinių uždegimas bei akies „išstūmimas“ į priekį. Laikui bėgant simptomai gali keistis nuo visai lengvų iki sunkių. Gali būti akių sausumas, smėlio pojūtis, šviesos baimė, ašarojimas, akies skausmas. Pasikeičia akių ir vokų padėtis – jie atrodo patempti atgal, o akis “išstumta” į priekį („spoksantis žvilgsnis”). Gali patinti vokai, tampa sunku užmerkti akis, miegant jos gali likti praviros. Dėl to ragenoje (priekinėje skaidrioje akies dalyje) gali atsirasti žaizdelių, blogėti rega. Dėl akies raumenų padidėjimo gali atsirasti dvejinimas ir žvairumas. Retais atvejais intensyvus akiduobės uždegimas ir audinių tinimas gali suspausti regos nervą ir sukelti stiprų regėjimo pablogėjimą.

            Diagnostikai gali būti atliekami akiduobės ultragarsinis tyrimas, kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tyrimas. Laboratoriniai skydliaukės hormonų tyrimai taip pat naudingi diagnostikai.

            Labai svarbi griežta skydliaukės funkcijų kontrolė, tačiau orbitopatijos sunkumas ne visada priklauso nuo skydliaukės hormonų kiekio.

Gydytojas oftalmologas gydymą skiria priklausomai nuo simptomų sunkumo.

  • Drėkinantys akių lašai, vokų klijavimas – akies paviršiaus apsaugai.
  • Saulės akiniai esant šviesos baimei.
  • Atsiradus dvejinimui, gali būti skiriami akiniai su prizmėmis ar rekomenduojama dengti akį.
  • Vaistai nuo skausmo.
  • Paūmėjimų metu raumenų ir riebalinio audinio tinimo mažinimui gali būti skiriami sisteminiai steroidai ar biologinė terapija.
  • Operacinis gydymas gali būti taikomas esant žvairumui, regos nervo suspaudimui, neužsimerkiant vokams.
  • Rekomenduojama mažinti druskos suvartojimą su maistu, miegoti aukščiau pakelta galva.
  • Be to, rūkantiems svarbu žinoti, kad rūkymas gali pabloginti simptomus, todėl metus rūkyti simptomai gali palengvėti. 

Literatūros šaltiniai:

Durairaj Vikram D., Gandhi Rashmin and Shah Khyati Thyroid Eye Disease [Online] // EyeWiki. – November 8, 2020. – March 21, 2021. – https://eyewiki.aao.org/Thyroid_Eye_Disease.

Parengė gyd. rez. Ieva Ališauskaitė

Komentavimo galimybė išjungta.