Ragenos distrofijos

Kas tai yra?

Tai paveldima, neuždegiminė, dažniausiai abiejų akių ragenų būklė. Ragenų distrofijos yra dažnai pirmą kartą nustatomos dar jauname amžiuje, progresuoja itin lėtai ir tik stipriai pažengusios gali sukelti nusiskundimus ar regėjimo pablogėjimą. Jų polinkiui yra nustatytos ir tam tikros būdingos genų mutacijos.

Kokios galimos priežastys?

Ragenos distrofijos yra neuždegiminės kilmės, t.y. jos neatsiranda po įvairių akių uždegimų. Dėl mokslininkų rastų tam tikrų genų mutacijų buvo nustatyta, kad jos gali būti paveldimos iš kartos į kartą arba galima turėti polinkį jų atsiradimui su amžiumi. Paprastai ragenos distrofijos yra atsitiktinis radinys įprasto rutininio patikrinimo metu.

Kokios jų formos?

Ragena yra skaidrioji akies obuolio išorinio dangalo dalis, sudaryta iš trijų pagrindinių sluoksnių – išorinio epitelio, vidurinio stromos ir vidinio endotelio. Distrofijos yra grupuojamos pagal jų sukeliamų pakitimų vietą ragenoje.

Ar galima tai (iš)gydyti?

Ragenos distrofijoms specifinis gydymas paprastai nėra reikalingas, nebent būtų stipriai pažengę pokyčiai, sukeliantys regos pablogėjimą, stiprią šviesos baimę, pasikartojančias paviršines ragenos erozijas (žaizdeles) ar ragenos paburkimus.

Ragenos erozijos atsiranda, kai distrofija yra paviršinė. Tai lemia mažiau stabilų išorinį ragenos sluoksnį. Šios žaizdelės būna skausmingos, tačiau greitai gyjančios. Dažniausiai gijimo metu yra skiriami antibiotikų lašai, akies paviršių drėkinančios priemonės ir, jei pažeidimas didelis, gydomieji kontaktiniai lęšiai. Jeigu erozijos kartojasi, galima panaudoti lazerinį gydymą – nestabilus paviršinis sluoksnis yra pašalinamas ir leidžiama natūraliai užgyti. Naujai užgijęs paviršius būna stabilesnis už distrofijos paveiktąjį.

Ragenos paburkimai yra susiję su endotelio distrofijų grupe, kai pažeistas vidinis sluoksnis nesugeba tinkamai funkcionuoti ir ragenoje kaupiasi skystis. Paburkimai susiję su prastesniu regėjimu, bendru akių diskomfortu ir dažniausiai skundai būna stipresni ryte, nei vakare. Tokiu atveju gali padėti specialūs akių lašai, skirti padėti vandeniui iš ragenos pasišalinti.

Esant stipriai pažengusiems pokyčiams galima pagalba lieka tik ragenos transplantacija (viso arba dalies storio), siekiant atkurti ragenos skaidrumą, tačiau retais atvejais ragenos pokyčiai gali atsikartoti ir po operacijos.

Parengė gyd. Agnė Žutautaitė

2022-08-08