Periferinė tinklainės degeneracija

Periferinė tinklainė degeneracija pasireiškia periferinėse tinklainės srityse, paprastai jos lemia tinklainės struktūros nestabilumą, trapumą. Dažniau pasireiškia aukšto laipsnio trumparegiams dėl didelio akies obuolio, kadangi trumparegių akys yra ilgesnės nei normaregių, tinklainė yra ištempiama, atsiranda jos išplonėjimas ir trapumas.

Išskiriami tinklainės degeneracijos tipai:

  • Akmens grindinio degeneracija (a) – daugybinės apvalios/ovalios gelsvos/balkšvos tinklainės ir gyslainės degeneracijos, kurių dugne stebimos gyslainės kraujagyslės.
  • Balta be įspaudo (b) – stebima tolimoje periferijoje balkšva zona.
  • Mikrocistinė (c) – stebimas smulkios daugybinės intraretininės cistos tinklainės periferijoje.
  • Grotelinė (d) – dažniausiai pasitaikanti degeneracija, gali būti kartu su gausiu pigmentu. Randama 10 proc. akių. Gali ilgą laiką būti besimptomė, tačiau gali predisponuoti tinklainės plyšį ar tiklainės atšoką. Esant tinklainės plyšio įtarimui, rekomenduojamas degeneracijos apribojimas lazeriu.
  • Sraigės pėdsako (e) – ši degeneracija primena sraigės pėdsaką, dažniau randama trumparegių akyse, tinklainės išplonėjimo vietose gali susiformuoti tinklainės plyšiai.
  • Bičių korio (f) – tinklainės degeneracija, primenanti bičių korį, neretai randama kartu su pigmentu.
  1. Pav. Periferinės tinklainės degeneracijos tipai

Paprastai periferinė tinklainės degeneracija yra besimptomis, atsitiktinis gydytojo oftalmologo radinys akies dugno apžiūros metu. Tai anatominis tinklainės variantas, kuris gali dešimtmečiais nesukelti jokių simptomų, tačiau periferinę tinklainės degeneraciją periodiškai reikia stebėti, kadangi tai yra silpnesnė tinklainės anatominė vieta, kurioje gali atsirasti tinklainės plyšių.

Tinklainės plyšiai yra urgentinė oftalmologinė būklė, reikalaujanti skubios gydytojo oftalmologo konsultacijos, kadangi tai gali lemti tinklainės atšokimą. Tinklainės plyšiai paprastai pasireiškia žaibavimu akyse, naujų juodulių ar „musyčių“ atsiradimu matymo lauke. Esant šiems simptomams patartina kuo greičiau kreiptis į gydytojo oftalmologą ar nesant galimybei – vykti į skubios pagalbos skyrių.

Parengė gyd. Gabrielius Zdanys

Komentavimo galimybė išjungta.