Geltonosios dėmės (makulos) skylė

MacularHole
Geltonosios dėmės (makulos) skylė – tai centrinės tinklainės dalies defektas, sutrikdantis centrinį matymą.
Ligos priežastis dažniausiai yra nežinoma. Ligos rizikos veiksniai yra amžius (> 60 metų), trumparegystė, trauma ar akių uždegimai. Liga gali būti vienpusė arba abipusė (esant makulos skylei vienoje akyje 10-15 proc. atvejų liga per 5 metus gali pasireikšti kitoje akyje).Patofiziologiškai manoma, kad skylė dažniausia susiformuoja dėl stiklakūnio amžinio senėjimo, kurio metu jis traukiasi nuo tinklainės ir gali tempti centrinę tinklainės dalį. Taip tinklainė išsitempia ir gali susiformuoti skylė. Tai dažna užpakalinės stiklakūnio atšokos pasekmė.

Pacientai skundžiasi: matymo pablogėjimu, vaizdo kreivinimu, atsiradusia dėme centre prieš akį.

Diagnozė yra nustatoma klinikinio ištyrimo metu apžiūrint akies dugną: matoma tinklainės centrinėje dalyje susiformavusi skylė, ir atliekant OKT tyrimą, kuris parodo ligos stadiją.
macularhole
Gydymas yra tik chirurginis: atliekama operacija – vitrektomija. Tačiau 1-os stadijos makulos skylė 50 proc. atvejų užsidaro savaime, todėl iš pradžių rekomenduojamas tik ligos stebėjimas dėl progresavimo.

Chirurginio gydymo rezultatai priklauso nuo simptomų trukmės, stadijos, paciento amžiaus. Išoperavus akį per šešis mėnesius nuo simptomų atsiradimo – gydymo efektyvumas siekia 80-90 proc., taip pat mažiau pažengusios ligos pooperaciniai rezultatai yra geresni. Negydant geltonosios dėmės skylė didėja, regėjimo aštrumas prastėja ir nusistovi ties 0,05–0,1. Pooperacinis periodas reikalauja kantrybės ir tikslių gydytojo nurodymų vykdymo.

Naudota literatūra:
http://eyewiki.aao.org/Macular_Hole

Macular hole

Macular Hole


Paruošė: gyd. M. Charko