Akomodacinė ezotropija

Akomodacinė ezotropija, dar vadinama akomodaciniu konvergentiniu žvairumu, yra viena dažniausių žvairumo rūšių, kuriai būdingas akių nukrypimas į nosį. Šis žvairumas dažniausiai atsiranda 2-4 metų amžiaus vaikams su didesne toliaregyste, rečiau pasireiškia kūdikystėje ar vėlyvoje vaikystėje.
Kai žiūrima į artimus objektus ir fokusuojama, akys pasisuka link nosies (konvergencija). Toliaregių akys turi stipriau fokusuoti, kad įveiktų toliaregystę ir aiškiai matytų. Šios pastangos vadinamos akomodacija. Akomodacinę ezotropiją sukelia stiprus fokusavimas (akomodacija), kai norima aiškiai matyti . Kuo arčiau akių yra daiktas, tuo didesnė akomodacija reikalinga. Kartu su stipria akomodacija gali pasireikšti pernelyg didelė konvergencija, sąlygojanti akių nuokrypį į nosį, bei binokulinio (abiakio) matymo sutrikdymą. Pliusiniai akiniai toliaregių akis ištiesina, nes nebereikia stipriai akomoduoti, norint matyti ryškiai, tačiau nuėmus akinius jie vėl žvairuoja.
Rizikos veiksniai:
Toliaregystė (dažniausiai didesnė nei +2,0 D)
Paveldimumas
Liga, trauma ar vyzdžių išplėtimas gali išprovokuoti žvairumą
Simptomai gali pasikartoti presbiopiniame amžiuje (virš 35 metų)

Pradžioje akomodacinė ezotropija yra nepastovi- vaiko akys nukrypsta į nosį, kai jis pavargsta ar įdėmiai žiūri į arti esančius objektus. Vėliau žvairumas tampa nuolatiniu. Gali žvairuoti abi akys (pakaitinis žvairumas) arba tik viena (vienpusis žvairumas). Jei žvairumas vienpusis, dažnai nustatoma ambliopija (tinginė akis).
Akomodacinei ezotropijai gydyti dažniausiai skiriama pilna toliaregystės ir astigmatizmo korekcija pliusiniais akiniais, kuri nustatoma įlašinus vyzdžius plečiančių ir akomodaciją silpninančių lašų (cikloplegikų). Akiniai atpalaiduoja akomodaciją, kartu sumažėja konvergencija, todėl akys su akiniais nebenukrypsta. Nusiėmęs akinius vaikas gali žvairuoti net dažniau, nei iki gydymo. Deja, kol vaikas yra toliaregis, negalime padaryti, kad be akinių žvairumo nesimatytų. Skiriama maksimali korekcija, o jei toliaregystė didėja (tai būdinga vaikams iki 7 metų), akiniai stiprinami. Paauglystėje akiniai gali būti palaipsniui silpninami.
Labai svarbu, kad akiniai būtų nešiojami nuolatos. Kai su maksimalia korekcija akys išsitiesina žiūrint į tolį, tačiau išlieka žvairumas žiūrint iš arti, gali būti skiriami bifokiniai akiniai.
Chirurginis gydymas reikalingas tik apie ~10 proc. vaikų su akomodacine ezotropija. Žvairumo operacija atliekama siekiant išsaugoti binokulinį (3D) matymą, kai maksimali toliaregystės korekcija akiniais pilnai neištiesina akių. Dažniausiai ir po operacijos reikalingi akiniai, panaikinantys likusį žvairumo kampą.
Pagrindinis akomodacinės ezotropijos gydymo tikslas- kad vaikas su akiniais matytų ryškiai, nežvairuotų ir turėtų binokulinį matymą.
Akomodacinės ezotropijos prognozė priklauso nuo toliaregystės dydžio. Dažnai nedidelio laipsnio toliaregystę (iki 3 D) vaikai išauga, tuomet nebelieka ir žvairumo. Tuo tarpu didelio laipsnio toliaregystė (>6.0D) dažniausiai išlieka, todėl ir suaugus reikalinga refrakcinės ydos korekcija ištiesinanti akis (akiniai arba kontaktiniai lęšiai).
Parengė gyd. Raminta Mikalauskienė, 2018 m. vasaris