Trumparegystė

Trumparegiai gerai mato iš arti, tačiau tolimi daiktai  jiems neryškūs. Regėjimas koreguojamas akiniais ir kontaktiniais lęšiais.

Pagrindinė  trumparegystės (TR) priežastis – akies pailgėjimas, todėl TR dažniausiai atsiranda mokykliniame amžiuje (mokyklinė TR) per greitai augant akims. Ilgėjant akiai, akiniai stiprėja, nes vaizdui sufokusuoti į tinklainę reikia stipresnio lęšio. TR progresavimas turėtų sustoti sulaukus 16-18 metų. Kai TR prasideda ikimokykliniame amžiuje, ji būna didesnė. TR, ypač viršijanti 5-6 dioptrijas (D), yra  paveldima.

Kita, daug retesnė, TR rūšis yra patologinė arba piktybinė. Tokia TR gali būti jau nuo gimimo. Sulaukus 12 metų ji paprastai jau būna ne mažesnė nei 7-8 D. Dėl to, kad labai išsitempia akis, galimos  komplikacijos: ankstyvas stiklakūnio suskystėjimas ir atšoka,  katarakta. Gali atsirasti pakitimų tinklainės geltonojoje dėmėje, dėl ko ženkliai pablogėja regėjimas. Trumparegiai dažniau serga glaukoma. Šios komplikacijos gresia vyresniems, virš 50 metų, žmonėms, kai TR viršija 5 D.

Kai su akiniais regėjimas šimtaprocentinis, nereikia laikyti trumparegio ligoniu. Tikriausiai jis visą gyvenimą su akiniais arba kontaktiniais lęšiais gerai matys ir gyvens pilnavertį gyvenimą, nes patologinė TR palyginti reta. Suaugus galima akis operuoti lazeriu.

 

Ar įmanoma TR išvengti?

Moksliniai tyrimai rodo, kad vaikams, kurie būna lauke ne trumpiau kaip 2-3 val. per dieną šviesiu paros metu, TR atsiranda rečiau, nepriklausomai nuo skaitymo, darbo prie kompiuterio ir televizoriaus žiūrėjimo.

Nors ne visi pritaria, tačiau labai tikėtina, kad skaitmeniniai prietaisai skatina TR  dažnėjimą. Gali būti, kad dėl TR „kalti“ ne skaitmeniniai prietaisai, o žiūrėjimas prisikišus  iš arti be pertraukų nuo ankstyvos vaikystės. Jei knygas vaikai skaitytų taip pat ilgai, kiek išbūna su telefonais ar planšetėmis, kaltintume jas.

2019 m. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė rekomendacijas vaikams iki 5 metų dėl ekranų (telefonas, planšetė, televizorius) laiko. Nors rekomendacijose nekalbama apie regėjimą, o ekranų laikas siejamas su judėjimo, fizinės veiklos ir bendravimo trūkumu bei miego svarba, tačiau verta žinoti, kad PSO vaikams iki 2 metų nepataria pasyviai būti prie ekranų nė minutės. Dvejų – penkerių metų vaikams patariama pasyvųjį ekranų laiką riboti iki valandos, tačiau kuo trumpiau, tuo geriau.

 

Rekomendacijos TR profilaktikai ir jos progresavimui stabdyti

Įrodyta, kad TR lemia ne tik genai, bet ir aplinka. Paveldimumo nepakeisime, tačiau aplinką galime, todėl rekomenduojame:

 • Nešioti tinkamus ne per silpnus akinius. Akinių dioptrijos turi atitikti TR dydį, nes su per silpnais akiniais TR didėja greičiau. Akiniai skiriami nuolat nešioti.
 • Būti lauke šviesiu paros metu ne trumpiau kaip 15 valandų per savaitę.
 • Riboti ekranų laiką. Tai nereiškia, kad mokyklinio amžiaus vaikui reikia visai uždrausti naudotis kompiuteriu, tiesiog turėtų būti taisyklės.
 • Neprisikišti per arti išmaniųjų ekranų bei knygų, atstumas turėtų būti 30-40 cm.
 • Veiklos iš arti metu būtinai daryti 20 sek pertraukas, kurių metu reikia pažvelgti į tolį (pvz., pro langą) ir suskaičiuoti 20 tolimų objektų – medžių, kito namo langų ir pan. Pertraukas daryti ne rečiau kaip kas 20 min. Ne rečiau kaip kas 45 min. pakilti nuo stalo ir pajudėti (tėvai džiaugtųsi vaiko pagalba virtuvėje).
 • Gerai apšviesti ne tik darbo vietą, bet ir visą kambarį.
 • Tamsiuoju sezonu profilaktinėmis dozėmis vartoti vitaminą D3. Kiti maisto papildai nerekomenduojami.

 

Pailgėjusios akies sutrumpinti neįmanoma, todėl TR nepagydoma. Prasidėjus TR, sunku prognozuoti, kada ji nustos didėti, o didėjant TR didėja ir komplikacijų rizika. Dar nėra būdo, kuris padėtų iškart sustabdyti per greitą akies augimą, tačiau sulėtinti įmanoma.

TR progresavimas lėtinamas šiais būdais:

 • Atropino lašai yra efektyviausias TR stabdymo būdas. Lašinama kiekvieną vakarą ne trumpiau nei dvejus metus. Atropino lašų koncentraciją (0,01-1%) parenka gydytojas.
 • Ortokeratologija. Naktį reikia dėvėti  spaudžiančius  kontaktinius lęšius, o dieną vaikas mato gerai be akinių. Tinka vaikams nuo 8-10 metų, kai trumparegystė nesiekia 4 D. Trūkumai: kaina ir galimos kontaktinių lęšių sukeltos komplikacijos, pvz., bakterinis ragenos uždegimas.
 • Minkšti daugiažidiniai kontaktiniai lęšiai, kurių centre yra optinė zona, skirta ryškiai matyti iš toli, o periferijoje – apie 2,0 D silpnesnė zona. Netinka, kai yra astigmatizmas.
 • Specialūs akinių ar kontaktiniai lęšiai TR stabdyti kol kas nepateisino vilčių.
 • Bifokiniai, daugiažidiniai akinių lęšiai gali padėti vaikams su ezoforija. Ezoforija yra „slaptas žvairumas”, kai akys krypsta į nosies pusę.
 • Pratimai. Pratimais galima išgydyti tik tikrą akomodacijos spazmą, kuris pasitaiko retai ir dažniausiai praeina be gydymo, pašalinus priežastį (stresą, nervinę įtampą, nustojus vartoti spazmą sukeliančius medikamentus). Deja, dažnai akomodacijos spazmu klaidingai pavadinama ir gydoma pradinė trumparegystė.  Tikros TR pratimais neišgydysime.

 

Beje, TR turi ir privalumų. Trumparegiai iš arti geriau mato už normaregius, ypač vyresniame amžiuje.

 

Parengė dr. Eglė Danielienė

www.akiugydytojai.lt, atnaujinta 2019-10-12

Atgal

Komentavimo galimybė išjungta.