Trumparegystė

Trumparegiai gerai mato iš arti, bet tolimi daiktai jiems neryškūs.

Pagrindinė trumparegystės priežastis – akies ašies pailgėjimas, todėl trumparegystė dažniausiai atsiranda mokykliniame amžiuje (mokyklinė trumparegystė), kai akis išauga per ilga. Trumparegystė, ypač didesnė (virš 5-6 dioptrijų), yra paveldima.

Ką daryti, kad trumparegystė neatsirastų?

2006-2009 m. atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad vaikams, kurie būna lauke ne mažiau kaip 2-3 val. per dieną šviesiu paros metu, trumparegystė atsiranda rečiau, nepriklausomai nuo skaitymo, darbo prie kompiuterio ir televizoriaus žiūrėjimo.

Prasidėjus trumparegystei, sunku prognozuoti, kada ji nustos didėti.

Vis dar nėra patikimų būdų trumparegystės didėjimui sustabdyti. Bandoma stabdyti šiais būdais:

1. Atropino lašai – moksliniai tyrimai rodo, kad lašinant atropiną, trumparegystė didėja dvigubai lėčiau. Nepatogu, nes lašinti reikia kasdien kelerius metus, o nuo lašų išsiplečia vyzdžiai. Skiriami bifokiniai arba progresiniai fotochrominiai akinių lęšiai su danga nuo UV spindulių. 

2. Kieti kontaktiniai lęšiai. Nėra pakankamai mokslo įrodymų, kad toks gydymas padeda.

3. Ortokeratologija. Naktį reikia dėvėti spaudžiančius kontaktinius lęšius, o dieną vaikas mato gerai be akinių. Tinka, kai trumparegystė mažesnė nei 4 D. Trūkumai: kaina ir galimos kontaktinių lęšių sukeltos komplikacijos.

4. Pratimai. Pratimais galima išgydyti tik tikrą akomodacijos spazmą, kuris pasitaiko retai ir dažniausiai praeina be gydymo, pašalinus priežastį (stresą, nervinę įtampą, nustojus vartoti spazmą sukeliančius medikamentus). Deja, dažnai akomodacijos spazmu klaidingai pavadinama ir gydoma pradinė trumparegystė.Tikros trumparegystės pratimais neišgydysime.

5. Veikla lauke.

Kai su akiniais regėjimas šimtaprocentinis, nereikia laikyti trumparegio ligoniu. Tikriausiai jis visą gyvenimą su akiniais arba kontaktiniais lęšiais gerai matys ir gyvens pilnavertį gyvenimą, nes patologinė trumparegystė palyginus reta. Suaugus galima operuoti akis lazeriu.

Akinius trumparegiams skiriame tam, kad jie gerai matytų. Akiniai turi atitikti trumparegystės dydį, nes su per silpnais akiniais trumparegystė didėja greičiau.

Kita, daug retesnė, trumparegystės rūšis yra patologinė arba piktybinė trumparegystė. Tokia trumparegystė gali būti jau nuo gimimo. Gali atsirasti ir vėliau,bet sulaukus 12 metų, ji paprastai jau būna ne mažesnė nei 7-8 D. Dėl to, kad labai išsitempia akis, galimos komplikacijos: ankstyvas stiklakūnio suskystėjimas ir atšoka, katarakta. Gali atsirasti pakitimų tinklainės geltonojoje dėmėje, dėl ko ženkliai pablogėja regėjimas. Trumparegiai dažniau serga glaukoma. Šios komplikacijos vystosi vyresniems, virš 50 metų žmonėms.

Parengė Dr. Eglė Danielienė

Atgal

Komentavimo galimybė išjungta.