Optinė koherentinė tomografija

Optinė koherentinė tomografija (OKT) yra lazerinis tyrimo metodas, kuriuo ištiriama akies vidinė struktūra. Tyrimas neinvazinis, t.y. akis neliečiama. Tiriant įvertinamas ir tiksliai išmatuojamas regos nervo diskas, tinklainės sluoksniai ir jų storis. Tai ypač svarbu diagnozuojant ir sekant glaukomą, tinklainės ligas. Šiuo metodu taip pat galima ištirti ir priekinį akies segmentą, t.y. rageną ir rainelę.

Optinis koherentinis tomografas RS – 3000

Japonų gamintojo „Nidek“ optinis koherentinis tomografas RS-3000 yra modernus prietaisas, kuriame suderinta OKT ir skenuojantis lazerinis oftalmoskopas. Skenuojantis lazerinis oftalmoskopas leidžia  aiškiai matyti akių dugno vaizdą, t.y. gydytojai tiksliai mato, kuri vieta skenuojama.

RS – 3000 privalumai :

–        tai spektrinio domeno aparatas, kuriuo tiriant atliekama 53 000 pjūvių  per minutę.

–        skiriamoji geba yra  4 mikrometrai,

–        aparatas turi automatinio sekimo (angl.,,auto-tracking“) funkciją, t.y.,  kartojant tyrimą, skenuojama  ta pati tinklainės vieta, todėl galima tiksliai įvertinti, kas pasikeitė.

Kam rekomenduojama atlikti OKT

Tiriant akių dugną, matomas tinklainės paviršius, o OKT galima pamatyti visus tinklainės sluoksnius. Pavyzdžiui, tinklainės nervinių skaidulų, ganglinių ląstelių ir vidinio tinklinio sluoksnių storis būna plonesnis sergant glaukoma, todėl tyrimas  padeda anksčiau diagnozuoti šią ligą.

Taigi, OKT rekomenduojamas:

–        žmonėms, kuriems įtariama glaukoma ir sergantiems glaukoma  (1-2 kartus per metus),

–        pacientams, sergantiems kitomis regos nervo ligomis,

–        sergantiems centrinės tinklainės ligomis (amžine geltonosios dėmės degeneracija, diabetine tinklainės degeneracija, paveldimomis distrofijomis, tinklainės ir gyslainės uždegimais, epiretinine membrana  ir pan.)

–        žmonėms, kuriems neaiški regėjimo sutrikimo priežastis,

–        įvertinant ragenos ir rainelės būklę.

Kaip tyrimas atliekamas

Prieš tyrimą įlašinama vyzdžius plečiančių lašų, todėl kelias valandas po to negalima vairuoti bei neryškiai matosi iš arti (sunku arba neįmanoma skaityti).  Kartais tyrimą galima atlikti ir siaurais vyzdžiais.

Tyrimo metu atsisėdus prie aparato tiesiog reikia žiūrėti į fiksacijos objektą – kryželį.  Vienos akies tyrimas gali trunks kelims minutes.  Karats  įlašinama drėkinamųjų lašų.

Tyrimą atlieka gydytojas arba gydytojo asistentas, o įvertina visada gydytojas. Reikėtų planuoti, kad gydymo įstaigoje užtruksite apie valandą, nes, nors pats tyrimas ir neilgas, bet tenka palaukti, kol išsiplečia vyzdžiai.

Parengė Dr. Eglė Danielienė

Komentavimo galimybė išjungta.