Gydomieji kontaktiniai lęšiai

Minkšti kontaktiniai lęšiai (KL) naudojami ne tik trumparegystės, toliaregystės ar astigmatizmo korekcijai, bet ir akių ligų gydymui. Gydomieji KL gali sumažinti paviršinį akių skausmą. Esant ragenos pažeidimui, atsidengia rageną inervuojančių nervų galūnėlės, mirksint jos spaudžiamos, trinamos, todėl jaučiamas skausmas. KL apsaugo nuo vokų trynimosi jėgos mirksint. Taip pat, esant apsaugai nuo trinties į vokus, ragena greičiau gyja (ragenos opa, pasikartojanti epitelio erozija). KL pasitarnauja kaip mechaninė apsauga (nuo blakstienų, esant voko įvirtimui, netaisyklingai augant blakstienoms), padeda išlaikyti pakankamą ragenos drėgnumą (Sjogreno sindromas, labai sausos akys, neurotrofinis keratitas), KL gali būti naudojami pastoviam vaistų tiekimui. Ant ragenos dedami vaistuose išmirkyti KL, kurie akyje po truputį atpalaiduoja vaistus – taip užtikrinama pastovi vaisto koncentracija. Gydomieji KL dedami ir po ragenos operacijų (LASIK, LASEK, ragenos transplantacijų). Svarbu suprasti kad užsidėjus gydomąjį KL Jūsų matymas gali būti prastesnis, gali prireikti papildomų akinių geram regėjimui.

Gydomuosius KL kaip ir kitus minkštus KL reikia laikyti jiems skirtuose tirpaluose. Negalima naudoti seilių, vandens iš čiaupo, distiliuoto vandens. Šių skysčių naudojimas kelia grėsmę atsirasti infekcijai. Laikykite KL tirpale visą laiką, kai jų nedėvite, kadangi KL negali išdžiūti. Tirpalas KL dėkle kiekvieną kartą turi būti keičiamas, o pats KL dėklas turi būti keičiamas kas mėnesį.

Svarbu, kad KL nebūtų nešiojami ilgiau, nei rekomenduoja gydytojas, kadangi ilgesnis nešiojimas didina komplikacijų riziką.

Gydomuosius KL įsidėti bei išsiimti reikia taip pat kaip ir įprastai naudojamus minkštus KL. Svarbiausia yra švara – prieš liečiant KL būtina nusiplauti rankas muilu ir leisti nudžiūti rankoms savaime (nenaudokite daug pūkų turinčių rankšluosčių, kadangi jie lieka ant pirštų).

Retai atsiranda KL nešiojimo problemų, į kurias reikia atkreipti dėmesį ir kreiptis į gydytoją. Jeigu pajutote vidutinį ar stiprų akių skausmą, nepraeinantį pašalinus KL, svetimkūnio jausmą akyje, ašarojimą, akių paraudimą, padidėjusį jautrumą šviesai, suprastėjusią regą – svarbu, kad iš karto išimtumėte KL iš akies ir apžiūrėtumėt, ar ant KL nėra svetimkūnių, praplaukite jį specialiu skysčiu. Jei vėl įsidėjus KL ant akies, simptomai tęsiasi, išimkite lęšį iš akies ir kreipkitės į akių gydytoją. Jei KL pažeistas, nedėkite lęšio į akį. Nesidėkite KL, jei akis raudona, skausminga, yra išskyrų – kreipkitės į gydytoją, kad būtų paskirtas reikalingas gydymas.

Nešiodami gydomuosius KL netrinkite akių, saugokitės, kad nepatektų muilas ar šampūnas – tai gali sudirginti akis. Negalima maudytis baseinuose ir atviruose tvenkiniuose, jei dėvite gydomuosius KL, kadangi yra didesnė infekcijos ar KL pametimo rizika.

Nešiodami gydomuosius KL, naudokite lašus tik tuos, kuriuos nurodė Jūsų gydytojas, kadangi tam nepritaikyti lašai gali keisti KL savybes. Geriausiai ant KL vartoti vaistus be konservantų.

Nešiojant gydomuosius KL, reikalingi dažni vizitai pas akių gydytoją, kurių metu sekama pagrindinės ligos eiga ir tikrinama, ar nėra šalutinių KL požymių.

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Contact_lens

  2. Ocular Surface Anatomy and Physiology, Disorders and Therapeutic care. Raul Martin Herranz, Rosa M. Corrales Herran. Therapeutic Use of Contact Lenses, 288-290. CRC Press, 2012.

  3. http://www.slideshare.net/aryalmanu/therapeutic-contact-lenses;

  4. Patient instruction booklet; NIGHT & DAY® andAIR OPTIX™NIGHT & DAY®AQUA, (lotrafilcon A) Soft Contact Lenses. CIBA VISION Corporation, Printed in USA Jan. 2000.

Parengė gyd. Aistė Augytė